Piatok, November 24, 2017

Zelená škola - oznamy

Dňa 9.októbra 2014 sa uskutočnila  v priestoroch Mestského divadla  P.O. Hviezdoslava v Bratislave slávnostná certifikácia programu ,,Zelená škola“. Súčasťou podujatia bol sprievodný program – exkurzie a workshopy, recepcia a slávnostné odovzdávanie certifikátov. Naša škola bola tiež zapojená do tohto programu  a bola navrhnutá na jeho udelenie . S veľkou radosťou sme si  prevzali toto ocenenie a vlajku, ktorá bude visieť v interiéri školy.

/vložila: j.j./

Naša ekoučebňa dostala nový šat. K vysadeným nízkokmenným ovocným  stromom a kríkom pribudla bylinková špirála, boli osadené drevené lavičky a vyhotovený geologický chodník. Touto cestou by sme chceli poďakovať predovšetkým MVDr. Jurajovi Šimunkovi za ochotu a pomoc pri prácach v ekoučebni, pánovi  Petrovi Šimunkovi  za vyhotovenie lavičiek, sponzorom: Obecnému úradu Bánov, firme Fora – Stav Šurany, firme Madplant Garden Andovce, pánovi Mgr. Ondrejovi Remiášovi za darované tehly,  pánovi  Rastislavovi Ščevlíkovi za poskytnutý makadam. Vďaka patrí aj vedeniu školy, našim učiteľom a žiakom, ktorí sa do prác zapojili. Celoslovenská rada programu Zelená škola na svojom stretnutí v dňoch 4.- 6. júla 2014 v Zaježovej  vyhodnotila naše aktivity a na základe výsledkov rozhodla, že sme úspešne postupovali v súlade s pravidlami programu a tak sme splnili všetky podmienky pre udelenie certifikátu ,,ZELENÁ ŠKOLA“. Slávnostná certifikácia sa uskutoční 9. októbra 2014 v Bratislave.

P R Í R O D A

Máme krásnu prírodu,

lesy, lúky, oblohu,

na ktorej svieti slnko

a občas sú aj mraky,

po ktorej každý deň

lietajú vtáky.

Po lúke skáču a behajú deti,

keď ich to omrzí,

zbierajú kvety.

Z nich každý si vytvorí kytičku,

chce ňou totiž obdariť svoju mamičku.

Slabý vetrík fúka, rosa na listoch sa ligoce,

a v rieke si potichu voda žblnkoce.

Lastovičky si drobné halúzky zbierajú

a z nich si svoje hniezda stavajú.

Naša príroda je nádherná,

musíme si ju vážiť,

aby sme v nej mohli

samé pekné chvíle zažiť.

Preto aj u nás v škole ekoučebňu máme

a bylinky tam polievame.

K. Mičeková žiačka IX.A triedy

Dňa 23.04.2014 sa na našej škole uskutočnil Deň Zeme. Počas prvých dvoch vyučovacích hodín žiaci pod vedením svojich triednych učiteľov robili kvíz, počúvali rozhlasovú reláciu k danej téme a sledovali prezentácie, ktoré si pre nich pripravili členovia Zelenej školy. V priestoroch dolnej chodby žiačky pod vedením p.uč.Pilovej pripravili pre všetkých žiakov, učiteľov a rodičov ochutnávku bylinkových čajov. O 9.30 sme sa s elánom pustili do upratovania, zametania, čistenia, zbierania odpadkov, sadenia kvetov, prekyprovania pôdy, trhania buriny. Členovia Zelenej školy a iní dobrovoľníci z ostatných tried sa pustili do budovania ekoučebne. Z časti poskytnutých financií spoločnosťou Ikea sme zakúpili rašelinu, kôru a drevené oplotenie. Chlapci pod vedením koordinátora Zelenej školy p.Baranoviča vykopávali hlinu z geochodníka a nosili ju dievčatám na vybudovanie bylinkovej špirály. Tú vytvorili dievčatá spolu s p.uč.Šimunkovou zo starých tehál a vysadili do nej bylinky vhodné pre použitie v školskej jedálni. Deviataci sa pustili do ukotvenia oplotenia ekoučebne dreveným plotom. Rodičia pomohli piatakom vysadiť trávy a trvalky, ktoré skrášlili mulčovacou kôrou. Siedmačky pod vedením p.uč Mentelovej vysadili letničky do kvetináčov.

Na konci školského dňa sme všetci spokojne odchádzali domov a mali sme skvelý pocit z dobre vykonanej práce.

/fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii/

/vložila: d.ž./

Viac článkov...