Pondelok, Október 15, 2018

Školské akcie

Žiaci tretieho ročníka si pekný piatkový deň užili  a spolu s pani učiteľkami si nasadili prilby, skontrolovali bicykle  a vyrazili "Na kolesách za poznaním" v rámci Európskeho týždňa športu. Bezpečne sa presunuli na bánovskú Sihoť, kde pozorovali zaujímavosti v prírode na prelome leta a jesene. Výlet sa vydaril a žiaci sa plní zážitkov a nových poznatkov bezpečne vrátili do školy. Svoje dojmy a nové informácie veľmi pekne spracovali na hodinách slovenského jazyka, vlastivedy a aj výtvarnej výchovy. Žiaci na záver vyjadrili želanie, aby si takýto aktívny výlet zopakovali. Určite využijeme ešte pekné školské dni na podobné tematické a zážitkové výlety za poznaním. Pomyselnú štafetu "Na kolesách za poznaním" podávame ďalej ostatným triedam.

Školský rok sa začal a s ním sa zvýšil pohyb našich žiakov na cestných  komunikáciách. Snažíme sa naučiť deti čo najbezpečnejšiemu pohybu na bicykloch či kolobežkách. Za týmto účelom sme hneď v prvých dňoch školského roka navštívili Detské dopravné ihrisko v Galante, kde si žiaci 2. a 3. ročníka vyskúšali v praxi správny a bezpečný pohyb po ceste. Pre žiakov to bolo nielen poučné ale aj nesmierne zábavné. S veľkou radosťou ich pani učiteľky sledovali, ako sa zodpovedne riadia dopravnými značkami, ako zvládajú pohyb cez kruhový objazd, ako správne dodržujú maximálnu povolenú rýchlosť. Na záver si  pozreli zábavné ale zároveň poučné video o chlapcovi, ktorý pravidlám cestnej premávky nerozumel a oni ho opravovali. Žiaci sa plní zážitkov vrátili do školy, kde sa so svojimi pani učiteľkami porozprávali o tom, čo všetko si odniesli z tohto zaujímavého a zábavného dopoludnia.

V dňoch 26. a 27. júna sme ukončili mesačné pilotné kurzy Mentálnej aritmetiky so žiakmi prvého a druhého ročníka. S veľkým nadšením, hrdosťou a radosťou sa predviedli pred svojimi rodičmi ako aj pred rodičmi detí, ktoré by o kurz mali od septembra záujem. Rýchle počítanie detí , skákanie, popritom počúvanie hudby mnohých  rodičov prekvapilo a odkrylo neobmedzené možnosti ľudského myslenia a funkcií mozgu.

A čo vlastne mentálna aritmetika je? Je to patentovaný metodický program aktivizujúci duševné schopnosti a tvorivý potenciál pomocou aritmetických operácií na japonskom Sorobane bez použitia počítača, kalkulačky, písomných pomôcok a to iba posúvaním kamienkov počítadla v mysli (spamäti). Cieľom tréningového programu je trénovať mozog pre maximálnu rýchlosť prijatia a spracovania akejkoľvek informácie. Pri tom dochádza k aktivovaniu mozgu - jeho pravej a ľavej hemisféry. Toto vytvára základňu pre to, aby sa človek mohol rýchlo a efektívne učiť, posilňovať tvorivý potenciál a inteligenciu už v rannom veku.

Túto jedinečnú možnosť  absolvovania kurzu ponúkame našim žiakom  ako jediní v Nitrianskom kraji a sme na to hrdí, že aj týmto spôsobom dávame pridanú hodnotu vzdelávaniu na našej škole!

Po absolvovaní Konferencie zdravia Juniorov minulý mesiac si naši "ambasádori zdravia" zo siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka pripravili pre svojich spolužiakov zaujímavé a poučné prezentácie. Žiakom priblížili neľahký život v Ugande, význam vody pre náš život, riziká obezity a predstavili im ešte stále málo známe tofu a jeho variácie v pestrom a zdravom jedálničku. U žiakov vzbudili veľký záujem o danú problematiku a spoločne sme dospeli k záveru, že svoj život má každý z nás vo vlastných rukách. Pokiaľ ho chceme prežiť plnohodnotne  v čo možno najlepšom zdraví, musíme spoznať jedlá a návyky, ktoré sú pre nás prospešné a ktoré nám naopak škodia. Nezabudnite: "Pestrá strava, pohyb a dobrá nálada  by mala  byť každodennou súčasťou našich životov!"

V piatok 18. 5. sa vybraní žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili Konferencie zdravia Juniorov 2018 v Nových Zámkoch. Hlavným posolstvom tejto vydarenej akcie bolo šíriť medzi teenagermi myšlienku zdravej stravy a zdravého životného štýlu. Hneď pri úvodnej prednáške o živote v Ugande nastalo hrobové ticho. Všetci sme si uvedomili v akom "all inclusive" živote vlastne žijeme. Pre nás bežné veci sú pre deti v tomto chudobnom africkom štáte nesplniteľnou utópiou - pitná voda z vodovodu, pestrá strava či vzdelanie pre všetkých. Ďalšie prednášky sa niesli v znamení "vody nad zlato, cukor - liek či jed?, obezita 2. stupňa, veselá paradajka zo žitného ostrova či jablková obezita." Témy žiakov nesmierne zaujali a spolu s pani učiteľkami sa stanú ambasádormi zdravia na školách. Pripravia si prezentácie na témy, ktoré ich najviac z prednášok zaujali a prezentujú ich svojim spolužiakom. Týmto spôsobom sa stanú šíriteľmi dobrej myšlienky o zdraví a zdravom životnom štýle. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé podujatia tohto zamerania! Veď každému z nás záleží na tom, aby deti pochopili, že nám nesmie byť jedno, aké jedlo si denne  vkladáme do úst.....!

Nedávno nás veľmi milo potešili naši  šiestaci Lukáš Palacka a Zuzka Ďatková. Lukáško vyhral v súťaži Vesmír očami detí a jeho práca postupuje do celoslovenského kola a Zuzka Ďatková, ktorej výtvarná práca v súťaži Čaro našej prírody bola medzi ocenenými. Veľké poďakovanie patrí pani učiteľke PaedDr. Zdenke Klučkovej, ktorá našich žiakov vedie k tvorivej práci a pod jej vedením sa už tradične umiestňujú v súťažiach na popredných priečkach.

Učíme sa kreatívne a hravo! Aj s týmto heslom sme dnes obohatili hodinu výtvarnej výchovy. Deti sa s absolútnym zanietením a nadšením  pustili do tvorivých hier, ktoré im ponúkajú našej nové jedinečné skladačky. Aj týmto spôsobom rozvíjame u detí jemnú motoriku, kreativitu, priestorovú orientáciu a taktiež v neposlednom rade trpezlivosť a sústredenosť. Tešia sa, že tieto tvorivé skladacie systémy im budú k dispozícii nielen na vyučovaní hlavne pri výchovných predmetoch ale taktiež v družine. Naučíme naše deti rozvíjať sa  zmysluplne bez tabletov, počítačov a mobilu...!

Viac článkov...

Stránka 1 z 13