Štvrtok, Február 22, 2018

Školské akcie

Milí priatelia, ako ste si iste všimli, naša škola sa snaží o to, aby sme u detí vzbudili záujem o zlepšenie svojich stravovacích návykov.

Náhodnou kontrolou sme zistili, že až 71 % detí nosí na desiatu sladkosti a maškrty. Určite si uvedomujete, že to vôbec nie je prospešné pre ich zdravie. Veľké množstvo cukru, prídavných látok a emulgátorov v ich strave má za následok nesústredenosť, únavu, prípadne nežiaducu hyperaktivitu. Kvalitná a pestrá desiata obsahujúca ovocie, zeleninu, nesladené nápoje či cereálne výrobky je tým správnym "pohonom" pre naše deti. Poďme im aj my príkladom a naučme ich spoločne zdravým stravovacím návykom, aby sme im zabezpečili bezproblémový vývin a dobrý štart do ich budúceho zdravého života!

Na záver pripájam vyhodnotenie tematických dní:

Ovocný pondelok - zapojilo sa 78 % žiakov

Zeleninový utorok - zapojilo sa 64,5 % žiakov

Mliečna streda - zapojilo sa 83,7 % žiakov

Celozrnný piatok - zapojilo sa 77,5 % žiakov

Budúci týždeň nás čaká Nesladený štvrtok 21. 12.

11. ročník informatickej súťaže iBobor je úspešne za nami. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov.
Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
V týždni od 6.11. do 13. 11. si svoje informatické zručnosti preverovali naši žiaci v nasledovných kategóriách:
• Drobci / 2.-3. ročník /
• Bobríci / 4.-5. ročník /
• Benjamíni / 6.-7. ročník /
• Kadeti / 8.-9. ročník/
Nech sa páči, potešte sa s nami s najúspešnejšími mladými informatikmi našej školy.
Drobci: S. Bučík III.B, R. L. Dibuszová III.A, N. J. Morongová III.B, S. Hodrušská III.B, I. Mazúchová III.A, V. Mokráš III.A, A. Kramárová III.A, T. Ikrényi III.B, A. Molnár III.A
Bobríci: D. Hadar V.B, M. Mančušková V.A, J. Rácek V.A, T. Uhrík V.B, N. Dananaiová V.A, L. Klučková V.A, A. Karvouniari IV.A, M. Ohrádka V.A, P. Palacka IV.A, M. Tuchyňa V.B, L. Villem V.A, M. Gregušík IV.A, V. Ksseibi IV.A, N. Chlepkko IV.A, M. Kádar IV.A, P. Mazúch V.A, E. Šoková IV.A
Benjamíni: L. Tchorová VII.A, B. Rácek VII.A, P. Šimunek VII.A
Kadeti: D. Uhrík VIII.A, S. Palacka IX A, D. Novotný IX.A, A. Hadar IX.A, D. Mráz IX.A, D. Kopáčová VIII.A, N. Demová VIII.A, V. Viglašová VIII.A, O. Mičeková VIII.A, V. Procházková VIII.A

V utorok si žiaci obohatili svoju desiatu o zdravú zeleninku. 64,5 % detí sa do našej výzvy zapojilo. Veríme však, že toto percento nabudúce ešte stúpne a zelenina s ovocím sa stane pevnou súčasťou desiaty našich žiakov. Nezabudnite, nabudúce si pochutíme na mliečnej strede ( 29. 11.).

Milí žiaci, sme na vás naozaj hrdí, že ste si našu výzvu zobrali k srdcu a svoju desiatu ste si dnes spestrili ovocím.

Do našej výzvy sa zapojilo 78 % žiakov! Vidíme, že vám na vašom zdraví záleží a už teraz môžete rozmýšľať, čo chutné zo zeleniny si prinesiete budúci  zeleninový utorok, t. j. 21. 11. Tieto "challenge days" budú pokračovať a ja verím, že pestrá strava sa stane pre vás pevnou súčasťou vášho životného štýlu.

Pondelok 23.10.  sa pre prvákov a druhákov začal veľmi zaujímavo. Privítali spolu s pani učiteľkami ich milú kolegyňu zo škôlky, ktorá je zároveň autorkou poučných kníh plných motivačných básničiek, riekaniek a hádaniek, pani Elenku Schronerovú. Pani učiteľka im porozprávala, aká bola jej cesta od písania básničiek pre detičky v škôlke až po vydanie kníh.  Deti počúvali so zatajeným dychom veľmi zaujímavé rozprávanie a pýtali sa na všetko, čo ich zaujímalo. Pani autorka obohatila svoje rozprávanie o edukačné aktivity, kde preniesla deti do mestečka Rozprávkovo. Deti si zábavnou formou precvičili svoje znalosti o rozprávkach ako aj jazykové zdatnosti. Tvorivé úlohy boli poučné nielen pre deti, ale taktiež pre pani učiteľky, ktoré našli množstvo inšpirácie do svojej ďalšej práce. Pani autorke Elenke veľmi pekne ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšie motivačné besedy!

Včera sa naši druháci a tretiaci vybrali na exkurziu do Emilových Sadov, OVD v Dvoroch nad Žitavou. Je to miesto, kde v tomto období na každom kroku rozvoniavajú chutné jabĺčka rôznych odrôd.

V letných mesiacoch sa návštevníci areálu tešia zo samozberu broskýň, jahôd, čerešní, sliviek a iných obľúbených druhov ovocia. Naše deti sa počas exkurzie oboznámili so vznikom spomínaných sadov, ktoré zachovávajú svoju ovocinársku tradíciu od r. 1966.

Pre žiakov bola pripravená prezentácia o zaujímavostiach tohto OVD, ochutnávka zdravých ovocných štiav i hravé úlohy, ktoré si všetky deti s radosťou vyskúšali.

Malých zvedavých návštevníkov iste zaujala i „maxichladnička“ pre jabĺčka, samotná úprava ovocia po zbere úrody a v neposlednom rade zvieratká, ktoré jednoducho patria k rodinnej atmosfére Emilových Sadov. Oslík či prasiatka... I tie iste prispeli k radosti v detských očiach. Deti budú určite dlho spomínať aj na cestu „traktorovým“ vláčikom, ktorý nás povozil po celom areáli OVD.

Sme veľmi radi, že naši žiaci mali možnosť vidieť toľkú ovocinársku nádheru pohromade. Dúfame, že po tejto exkurzii aspoň občas vymenia čokoládu za šťavnaté jabĺčko či iné chutné ovocie.

/Napísala Mgr. Lucia Uhríková/

Vážení športoví priatelia,

Dovoľujeme si Vám touto cestou poďakovať za Vašu aktívnu účasť a podporu iniciatívy Európskeho týždňa športu 2017.

V tomto roku bolo na Slovensku registrovaných 598 podujatí vo viac než 360 mestách/obciach a zašportovalo si 155 000 detí a dospelých. Na podporu ETŠ prebiehali športové aktivity už od 1.9.do15.10.2017. V danom období sa na 890 akciách zúčastnil rekordný počet účastníkov, vyše 279 000.

Veríme, že túto iniciatívu podporíte aj v ďalších rokoch, a čo je ešte dôležitejšie, že zostanete aktívni a verní pohybu a zdravému životnému štýlu po celý svoj život. #BeActive!

S pozdravom

Ing. Jana Škripková