Sobota, August 18, 2018

Školské akcie

V dňoch 26. a 27. júna sme ukončili mesačné pilotné kurzy Mentálnej aritmetiky so žiakmi prvého a druhého ročníka. S veľkým nadšením, hrdosťou a radosťou sa predviedli pred svojimi rodičmi ako aj pred rodičmi detí, ktoré by o kurz mali od septembra záujem. Rýchle počítanie detí , skákanie, popritom počúvanie hudby mnohých  rodičov prekvapilo a odkrylo neobmedzené možnosti ľudského myslenia a funkcií mozgu.

A čo vlastne mentálna aritmetika je? Je to patentovaný metodický program aktivizujúci duševné schopnosti a tvorivý potenciál pomocou aritmetických operácií na japonskom Sorobane bez použitia počítača, kalkulačky, písomných pomôcok a to iba posúvaním kamienkov počítadla v mysli (spamäti). Cieľom tréningového programu je trénovať mozog pre maximálnu rýchlosť prijatia a spracovania akejkoľvek informácie. Pri tom dochádza k aktivovaniu mozgu - jeho pravej a ľavej hemisféry. Toto vytvára základňu pre to, aby sa človek mohol rýchlo a efektívne učiť, posilňovať tvorivý potenciál a inteligenciu už v rannom veku.

Túto jedinečnú možnosť  absolvovania kurzu ponúkame našim žiakom  ako jediní v Nitrianskom kraji a sme na to hrdí, že aj týmto spôsobom dávame pridanú hodnotu vzdelávaniu na našej škole!

Po absolvovaní Konferencie zdravia Juniorov minulý mesiac si naši "ambasádori zdravia" zo siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka pripravili pre svojich spolužiakov zaujímavé a poučné prezentácie. Žiakom priblížili neľahký život v Ugande, význam vody pre náš život, riziká obezity a predstavili im ešte stále málo známe tofu a jeho variácie v pestrom a zdravom jedálničku. U žiakov vzbudili veľký záujem o danú problematiku a spoločne sme dospeli k záveru, že svoj život má každý z nás vo vlastných rukách. Pokiaľ ho chceme prežiť plnohodnotne  v čo možno najlepšom zdraví, musíme spoznať jedlá a návyky, ktoré sú pre nás prospešné a ktoré nám naopak škodia. Nezabudnite: "Pestrá strava, pohyb a dobrá nálada  by mala  byť každodennou súčasťou našich životov!"

V piatok 18. 5. sa vybraní žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili Konferencie zdravia Juniorov 2018 v Nových Zámkoch. Hlavným posolstvom tejto vydarenej akcie bolo šíriť medzi teenagermi myšlienku zdravej stravy a zdravého životného štýlu. Hneď pri úvodnej prednáške o živote v Ugande nastalo hrobové ticho. Všetci sme si uvedomili v akom "all inclusive" živote vlastne žijeme. Pre nás bežné veci sú pre deti v tomto chudobnom africkom štáte nesplniteľnou utópiou - pitná voda z vodovodu, pestrá strava či vzdelanie pre všetkých. Ďalšie prednášky sa niesli v znamení "vody nad zlato, cukor - liek či jed?, obezita 2. stupňa, veselá paradajka zo žitného ostrova či jablková obezita." Témy žiakov nesmierne zaujali a spolu s pani učiteľkami sa stanú ambasádormi zdravia na školách. Pripravia si prezentácie na témy, ktoré ich najviac z prednášok zaujali a prezentujú ich svojim spolužiakom. Týmto spôsobom sa stanú šíriteľmi dobrej myšlienky o zdraví a zdravom životnom štýle. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé podujatia tohto zamerania! Veď každému z nás záleží na tom, aby deti pochopili, že nám nesmie byť jedno, aké jedlo si denne  vkladáme do úst.....!

Nedávno nás veľmi milo potešili naši  šiestaci Lukáš Palacka a Zuzka Ďatková. Lukáško vyhral v súťaži Vesmír očami detí a jeho práca postupuje do celoslovenského kola a Zuzka Ďatková, ktorej výtvarná práca v súťaži Čaro našej prírody bola medzi ocenenými. Veľké poďakovanie patrí pani učiteľke PaedDr. Zdenke Klučkovej, ktorá našich žiakov vedie k tvorivej práci a pod jej vedením sa už tradične umiestňujú v súťažiach na popredných priečkach.

Učíme sa kreatívne a hravo! Aj s týmto heslom sme dnes obohatili hodinu výtvarnej výchovy. Deti sa s absolútnym zanietením a nadšením  pustili do tvorivých hier, ktoré im ponúkajú našej nové jedinečné skladačky. Aj týmto spôsobom rozvíjame u detí jemnú motoriku, kreativitu, priestorovú orientáciu a taktiež v neposlednom rade trpezlivosť a sústredenosť. Tešia sa, že tieto tvorivé skladacie systémy im budú k dispozícii nielen na vyučovaní hlavne pri výchovných predmetoch ale taktiež v družine. Naučíme naše deti rozvíjať sa  zmysluplne bez tabletov, počítačov a mobilu...!

V rámci regionálnej výchovy sa venujeme spoznávaniu tradícií, histórie a krásneho okolia našej obce. Druháci spolu s pani učiteľkou si spravili dlhú prechádzku, kde objavovali čaro prebúdzania sa prírody v  časti Sihoť. Naozaj veľmi podrobne a so záujmom si všímali všetky drobné živočíchy, "koberce" rozkvitnutých fialiek či žiarivožltých blyskáčov. Zahrali sa aj na malých bádačov a všetko zaujímavé fotografovali. Unavení, avšak plní zážitkov sa vrátili do školy, pani učiteľka im pripraví krásnu foto prezentáciu ako pomôcku, keď o svojich pocitoch a zážitkoch budú rozprávať svojim spolužiakom.

Milí priatelia, ako ste si iste všimli, naša škola sa snaží o to, aby sme u detí vzbudili záujem o zlepšenie svojich stravovacích návykov.

Náhodnou kontrolou sme zistili, že až 71 % detí nosí na desiatu sladkosti a maškrty. Určite si uvedomujete, že to vôbec nie je prospešné pre ich zdravie. Veľké množstvo cukru, prídavných látok a emulgátorov v ich strave má za následok nesústredenosť, únavu, prípadne nežiaducu hyperaktivitu. Kvalitná a pestrá desiata obsahujúca ovocie, zeleninu, nesladené nápoje či cereálne výrobky je tým správnym "pohonom" pre naše deti. Poďme im aj my príkladom a naučme ich spoločne zdravým stravovacím návykom, aby sme im zabezpečili bezproblémový vývin a dobrý štart do ich budúceho zdravého života!

Na záver pripájam vyhodnotenie tematických dní:

Ovocný pondelok - zapojilo sa 78 % žiakov

Zeleninový utorok - zapojilo sa 64,5 % žiakov

Mliečna streda - zapojilo sa 83,7 % žiakov

Celozrnný piatok - zapojilo sa 77,5 % žiakov

Budúci týždeň nás čaká Nesladený štvrtok 21. 12.

Viac článkov...

Stránka 1 z 13