Štvrtok, Máj 24, 2018

Školské akcie

V piatok 18. 5. sa vybraní žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili Konferencie zdravia Juniorov 2018 v Nových Zámkoch. Hlavným posolstvom tejto vydarenej akcie bolo šíriť medzi teenagermi myšlienku zdravej stravy a zdravého životného štýlu. Hneď pri úvodnej prednáške o živote v Ugande nastalo hrobové ticho. Všetci sme si uvedomili v akom "all inclusive" živote vlastne žijeme. Pre nás bežné veci sú pre deti v tomto chudobnom africkom štáte nesplniteľnou utópiou - pitná voda z vodovodu, pestrá strava či vzdelanie pre všetkých. Ďalšie prednášky sa niesli v znamení "vody nad zlato, cukor - liek či jed?, obezita 2. stupňa, veselá paradajka zo žitného ostrova či jablková obezita." Témy žiakov nesmierne zaujali a spolu s pani učiteľkami sa stanú ambasádormi zdravia na školách. Pripravia si prezentácie na témy, ktoré ich najviac z prednášok zaujali a prezentujú ich svojim spolužiakom. Týmto spôsobom sa stanú šíriteľmi dobrej myšlienky o zdraví a zdravom životnom štýle. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé podujatia tohto zamerania! Veď každému z nás záleží na tom, aby deti pochopili, že nám nesmie byť jedno, aké jedlo si denne  vkladáme do úst.....!

Nedávno nás veľmi milo potešili naši  šiestaci Lukáš Palacka a Zuzka Ďatková. Lukáško vyhral v súťaži Vesmír očami detí a jeho práca postupuje do celoslovenského kola a Zuzka Ďatková, ktorej výtvarná práca v súťaži Čaro našej prírody bola medzi ocenenými. Veľké poďakovanie patrí pani učiteľke PaedDr. Zdenke Klučkovej, ktorá našich žiakov vedie k tvorivej práci a pod jej vedením sa už tradične umiestňujú v súťažiach na popredných priečkach.

Učíme sa kreatívne a hravo! Aj s týmto heslom sme dnes obohatili hodinu výtvarnej výchovy. Deti sa s absolútnym zanietením a nadšením  pustili do tvorivých hier, ktoré im ponúkajú našej nové jedinečné skladačky. Aj týmto spôsobom rozvíjame u detí jemnú motoriku, kreativitu, priestorovú orientáciu a taktiež v neposlednom rade trpezlivosť a sústredenosť. Tešia sa, že tieto tvorivé skladacie systémy im budú k dispozícii nielen na vyučovaní hlavne pri výchovných predmetoch ale taktiež v družine. Naučíme naše deti rozvíjať sa  zmysluplne bez tabletov, počítačov a mobilu...!

V rámci regionálnej výchovy sa venujeme spoznávaniu tradícií, histórie a krásneho okolia našej obce. Druháci spolu s pani učiteľkou si spravili dlhú prechádzku, kde objavovali čaro prebúdzania sa prírody v  časti Sihoť. Naozaj veľmi podrobne a so záujmom si všímali všetky drobné živočíchy, "koberce" rozkvitnutých fialiek či žiarivožltých blyskáčov. Zahrali sa aj na malých bádačov a všetko zaujímavé fotografovali. Unavení, avšak plní zážitkov sa vrátili do školy, pani učiteľka im pripraví krásnu foto prezentáciu ako pomôcku, keď o svojich pocitoch a zážitkoch budú rozprávať svojim spolužiakom.

Milí priatelia, ako ste si iste všimli, naša škola sa snaží o to, aby sme u detí vzbudili záujem o zlepšenie svojich stravovacích návykov.

Náhodnou kontrolou sme zistili, že až 71 % detí nosí na desiatu sladkosti a maškrty. Určite si uvedomujete, že to vôbec nie je prospešné pre ich zdravie. Veľké množstvo cukru, prídavných látok a emulgátorov v ich strave má za následok nesústredenosť, únavu, prípadne nežiaducu hyperaktivitu. Kvalitná a pestrá desiata obsahujúca ovocie, zeleninu, nesladené nápoje či cereálne výrobky je tým správnym "pohonom" pre naše deti. Poďme im aj my príkladom a naučme ich spoločne zdravým stravovacím návykom, aby sme im zabezpečili bezproblémový vývin a dobrý štart do ich budúceho zdravého života!

Na záver pripájam vyhodnotenie tematických dní:

Ovocný pondelok - zapojilo sa 78 % žiakov

Zeleninový utorok - zapojilo sa 64,5 % žiakov

Mliečna streda - zapojilo sa 83,7 % žiakov

Celozrnný piatok - zapojilo sa 77,5 % žiakov

Budúci týždeň nás čaká Nesladený štvrtok 21. 12.

11. ročník informatickej súťaže iBobor je úspešne za nami. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov.
Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
V týždni od 6.11. do 13. 11. si svoje informatické zručnosti preverovali naši žiaci v nasledovných kategóriách:
• Drobci / 2.-3. ročník /
• Bobríci / 4.-5. ročník /
• Benjamíni / 6.-7. ročník /
• Kadeti / 8.-9. ročník/
Nech sa páči, potešte sa s nami s najúspešnejšími mladými informatikmi našej školy.
Drobci: S. Bučík III.B, R. L. Dibuszová III.A, N. J. Morongová III.B, S. Hodrušská III.B, I. Mazúchová III.A, V. Mokráš III.A, A. Kramárová III.A, T. Ikrényi III.B, A. Molnár III.A
Bobríci: D. Hadar V.B, M. Mančušková V.A, J. Rácek V.A, T. Uhrík V.B, N. Dananaiová V.A, L. Klučková V.A, A. Karvouniari IV.A, M. Ohrádka V.A, P. Palacka IV.A, M. Tuchyňa V.B, L. Villem V.A, M. Gregušík IV.A, V. Ksseibi IV.A, N. Chlepkko IV.A, M. Kádar IV.A, P. Mazúch V.A, E. Šoková IV.A
Benjamíni: L. Tchorová VII.A, B. Rácek VII.A, P. Šimunek VII.A
Kadeti: D. Uhrík VIII.A, S. Palacka IX A, D. Novotný IX.A, A. Hadar IX.A, D. Mráz IX.A, D. Kopáčová VIII.A, N. Demová VIII.A, V. Viglašová VIII.A, O. Mičeková VIII.A, V. Procházková VIII.A

V utorok si žiaci obohatili svoju desiatu o zdravú zeleninku. 64,5 % detí sa do našej výzvy zapojilo. Veríme však, že toto percento nabudúce ešte stúpne a zelenina s ovocím sa stane pevnou súčasťou desiaty našich žiakov. Nezabudnite, nabudúce si pochutíme na mliečnej strede ( 29. 11.).

Viac článkov...

Stránka 1 z 13